Škorica

 
Škoricu používali pri rade ochorení, pri gastrointestinálnych problémoch, infekcii močových ciest už v stredoveku, zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky, má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, podporuje a zlepšuje pôsobenie inzulínu, umožňuje lepší prienik glukózy do vnútra buniek. Stačí pri tom len malá dávka - 1 g škorice denne. U testovaných ľudí navyše poklesla aj hladina LDL cholesterolu v krvi a hodnoty triglyceridov.  Pôsobí aj proti hnačke a rannej nevoľnosti v tehotenstve ( v tehotenstve však so škoricou veľmi opatrne ), urýchľuje uzdravovanie pri horúčkovitých ochoreniach, má dezinfekčné účinky, dokonca je tiež výborná pri usmerňovaní telesnej hmotnosti. Patrí k " hrejivému koreniu ", kt.vedie k určitému teplu v tele. Produkcia tepla spotrebováva veľa energie a tým aj kalórie.Okrem toho pomáha pri Alzheimerovej chorobe, keďže môže blokovať vznik nepriaznivých usadenín v mozgu a dokonca ich môže pomôcť odbúrať. Nemusíte ju len jesť, stačí ju inhalovať a môžete ihneď pocítiť jej blahodárne účinky.Jej nádherná vôňa aktivuje mozog.
Ale pozor - v niektorých prípadoch môže aj uškodiť. Na vine je látka kumarín, ktorú obsahuje škorica. Kumarín je toxický pre pečeň a obličky. Preto by si mali dávať pozor hlavne ľudia s pečeňovými problémami. V každom prípade to netreba so škoricou preháňať. Ale ak neprekročíme maximálnu dennú dávku, čo je cca 1/2 - 1 ČL denne ( cca 1 - 6 g ), tak je to v úplnom poriadku.
 
 
S medom
 
Vďaka antibiotickým a protiinfekčným účinkom je škorica s medom považovaná za najvhodnejšiu prírodnú prevenciu pred chrípkou, prechladnutím či angínou. Med je prirodzené antibiotikum a jeho sila sa škoricou ešte zosilní.
Recept nájdete v sekcii " Imunita "
 
 

Recept na domáci škoricový olej

 
Potrebujeme celé škoricové tyčinky, ktoré napcháme do sklenenej nádoby. Vyplníme celý pohár..., nalejeme olivový olej, aby všetky tyčinky škorice boli úplne zaliate. Umiestnime nádobu na teplé miesto ( napr.okno ) a necháme ju tam cca 3 týždne a každý deň nádobou zatrasieme. Po 3 týždňoch bude olej zo škoricových tyčiniek úplne uvoľnený a tyčinky môžeme z nádoby vytiahnuť.
 
Zdravotné výhody škoricového oleja
  • obličky: má ochranný účinok. Dokáže chrániť obličky pred poškodením toxínmi v životnom prostredí a znižuje záťaž na obličky.
  • cukrovka: pridajte 1 kvapku škoricového oleja na jedlo po jeho dovarení alebo ju primiešajte do šalátu. Už jedna kvypka tohto oleja pomáha znižovať hladinu glukózy v krvi a má stimulačné účinky na pankreas. Olej zo škoricovej kôry totiž obsahuje cinnamaldehyd, kt.vykonáva túto činnosť.
  • infekcie močových ciest: na tieto infekcie môžu pomôcť teplé sedacie kúpele s esenciálnymi olejmi. Použite oleje zo škorice, eukalyptu a tea tree. Pridajte 10 - 15 kvapiek do kúpeľa. Kúpeľ poskytuje po niekoľkých aplikáciách rýchľu úľavu. 
  • na depresie: škoricová aróma upokojuje myseľ a pomáha človeku prekonať negatívne pocity. Vdychujte vôňu priamo z fľaštičky asi 1 minútu.
  • srdcové ochorenia: tým, ktorí trpia srdcovými ochoreniami, chorobami koronálnych tepien alebo majú vysoký krvný tlak, môže tiež pomôcť škoricový olej. Podľa niektorých štúdií má veľké množstvo vápnika a vlákniny. Tie pomôžu vášmu telu chrániť sa pred týmito ochoreniami.
  • artritída: škoricový esenciálny olej spolu s inými anti - reumatickými esenciálnymi olejmi sa používa ako masážny olej pre úľavu od artritídy. Pridajte 4 - 5 kvapiek škoricovej silice do základného oleja, ako je horčicový olej, jemne olej zohrejte a bolestivé miesto masírujte. Pravidelná masáž raz denne poskytuje rýchľu úľavu od artritídy.